
Какво се случва в тези 6-8 секунди на вдишване и издишане❓
(времето, което обикновено отнема един пълен дихателен курс)
При вдишването ритъма на сърцето се усилва, а при издишането се забавя.
Тази “Аритмия”, позната още като синусова Аритмия или дихателна аритмия, е присъща на здравото сърце!
✅Обикновено дишането е с честота от 8-16 дихателни екскурзии за минута!
Нека направим Математиката за 20 вдишвания❓
За да направя 20 вдишвания, всяко трябва да ми е отнело средно по 3 секунди.
Какво означава това за тялото ни❓
Забързаното дишане винаги се асоциира със стрес..
Това има влияние върху психиката, обикновено асоциирано със страх или друг вид вълнение.(субективен критерий)
Какви са изводите от тези наблюдения❓
✅Нека се стремим към по-малък брой дишания, но по-дълги и за двете фази – вдишване и издишване,(винаги 1:2) с цел да активираме нашия парасимпатикус, познат в човешкия организъм като състояние на “почивка, подхранване, възстановяване – войната приключи”.
Днес ще започна една тема, която ще обогати вашите познания за дишането.
Моят академичен път ме подтиква да започна с кратка дефиниция и произход на думата “дишане” .

Коренът -Spir от латински означава – дишане и копнеж за нещо.
Дума с този корен: Inspire(в-дъх/дух)-новявам), чийто буквален превод означава вдъхвам глътка въздух (идея, интересен замисъл) от някой друг.
Това не е единствената метафора, в която можем да включим тази дума – напр. breathe with me – в превод – чувствай с мен.
И така нататък…

Spir– спирала, древен символ в Митологията, Йероглифната система на древен Египет, диалектиката(сократовския метод) и разбира се на първо място в Природата– галактиките, ураганите, раковините… и много други.

Според Квантовата теория – всичко е вълни, чието движение наподобява спирала, както и живота, и смъртта, падението и възхода, Ин и Ян, та дори и растежа на самата Вселена се твърди, че е спирален. Дали това е така – не знам. Няма как да направя твърдо заключение, все пак никога не съм бил наблюдател на Вселената, но вярвам в “митовете” на Науката, защото именно благодарение на тях можем да стигнем до някъде!
Най-вероятно има още философии и символизми на Дишането, но нека продължим по темата…
„Братът на кислорода“
Въглеродният диоксид се образува от клетъчното дишане!
(Да, не само вие дишате, а и клетките ви! Надявам се никой да не се впечатли от това! И значи все пак никак не сте сами!).
При създаването на енергия натрупваме CO2, който трябва да бъде пренесен от клетките към кръвта и накрая към външната атмосфера, тъй като натрупването му не е благоприятно за организма ни.
Нашето тяло разполага с т.нар. “датчици” за натрупването на този метаболитен продукт и чрез тях регулира дишането ни. Още повече, че той е главният СТИМУЛАТОР на дишането. Спада на кислорода не влияе по същия начин, като увеличаването на въглероден диоксид.
“Тялото проследява нивата на ВЪГЛЕРОДНИЯ ДИОКСИД, но не усещаме кислородните ни нива!”- казва Пол Давенпорт, физиолог в Флорида.
Но още по-важното…
✅Неговата липса нарушава отдаването на кислород към тъканите ?!?! (ЕФЕКТ НА БОР, спазъм на съдовете). Това може би ще втрещи представите на повечето хора за този газ.

– Friedrich Miescher, Swiss physiologist, 1885
✅Ето и някой от жизнено-важните ефекти на въглеродния диоксид, кислородния побратим:
- CO2 има съществен антиоксидантен ефект?! (Други познати антиоксиданти – са Vitamin C,Е,А Glythation – майката на оксидантите). Инхибира алергичните реакции!
- Има и антивъзпалителен ефект! О, да! Изненадите продължвават!
- Липсата му в мозъка води до депресии, инсомнии, паник атаки, шизофрения, отделно мускулна ригидност, агресия… Всъщност той стабилизира работата на невроните, а без него настъпва хаос от несинхронното и спонтанното им активиране! (Водейки едновременно с това до споменатите преди това последствия.)
- CO2 Разширява бронхите, съдовете и съдейства за възстановяването на тъканите!
- Той играя още роля и на pH- регулатор– което е важно за работата на целия метаболизъм и ензимите участващи в него
- Участва в синтез на глутамин и съдейства за още редица регулаторни функции върху химичните реакции в тялото!
- По време на бързата фаза на съня (REM) дишането се възпрепятства и нивото на въглероден диоксид в тъканите се натрупва. При спокоен сън кислородното напрежение често е достатъчно ниско, а напрежението на въглеродния диоксид достатъчно високо, за да предизвика размножаването на стволовите клетки и митохондриите.
- CO2 има ефект върху генома, активиране и инактивиране на гените, дори в процеса на бременност играе важна роля в изграждането на генома на бебето
- Вниманието получава и от нервно-ендокринната система, тя регулира нивата на CO2 ! Това също подсказва важността на този газ. Чрез осъществяването на тази регулация се постига здравината на костите, възбудимостта на нервите, регулацията на структурата и функцията на тъканите!
- CO2 може да бъде увеличено от сода бикарбонат!
- Запознати ли сте с метода Buteyko? Използва се при астматици и други респираторни проблеми. Базира се на метода “хиповентилация“ или волево натрупване на CO2!
Изобщо CO2 регулира Обмяната/Метаболизма, стабилността на клетките и тяхната ефективност
✅Каква пък е тъмната страна на Кислорода?

Ако се питате какво предстои- ще обсъдим всеки един етап от дишането, молекулите, които участват в тези механизми, начините на дишане, техники за подобряване на дишането, технологията и медицината до този момент, и още куп интересни неща, които се сетя да споделя с вас в хода на писането!
↘Още свързани и полезни статии:
Азотен Оксид, Аргинин, Нитрати, Виагра и Инфаркти
Статия Наука и факти за болката тук!
Нервната Система „The Overprotective Mother“